Розрахунок собівартості товарів
Для розрахунку собівартості товарів в інформаційній базі конфігурації Управління торгівлею (редакція 3.1) використовується документ Розрахунок собівартості товарів. Знаходиться цей документ у розділі Фінанси->Фінансовий результат->Документи розрахунку собівартості товарів:
Розрахунок проводиться окремо по кожній організації, тому при формуванні документу в полі «Організації» необхідно вибрати організацію, по якій буде здійснюватися розрахунок. Окрім того, необхідно вказати дату, на яку потрібно здійснити розрахунок собівартості. Собівартість розраховується з початку місяця по дату документа включно. Даний документ дозволяє розраховувати попередню і фактичну собівартість. Для попереднього розрахунку собівартості в документі потрібно вибрати Варіант розрахунку – Попередній. При цьому варіанті завжди буде використовуватись метод оцінки вартості товарів – Середня за місяць. Попередній розрахунок собівартості здійснюється протягом місяця по необхідності. Цей документ перепроводиться на актуальну дату, для того, щоб в процесі роботи була можливість в оперативному режимі оцінювати орієнтовний прибуток від продажу товарів. Якщо потрібно, щоб при розрахунку собівартості враховувались додаткові витрати, які розподіляються на собівартість, то після виникнення таких витрат необхідно оформити документ Розподіл витрат на собівартість товару.
Для розрахунку фактичної собівартості в документі Розрахунок собівартості товарів потрібно вибрати Варіант розрахунку –Фактичний. Розрахунок фактичної собівартості проводиться у кінці кожного місяця і є остаточним. При фактичному розрахунку собівартості розподіляються усі додаткові витрати і після проведення розрахунку можна здійснювати оцінку фінансової діяльності підприємства.
Для розрахунку фактичної собівартості за замовчуванням використовується метод оцінки вартості товарів, який вказано у Настройці методів оцінки товарів по обраній організації (Фінанси->Фінансовий результат->Настройка методів оцінки вартості запасів):
Для більшої зручності можна налаштувати, щоб розрахунок попередньої собівартості відбувався автоматично – за допомогою Регламентного завдання. Щоб така можливість стала доступною в документі Настройка методів оцінки вартості запасів потрібно встановити відмітку («прапорець») Оновлювати вартість регламентним завданням.
Окрім того, в розділі Адміністрування->Фінансовий результат->Розраховувати попередню собівартість регламентним завданням, також необхідно встановити відповідну відмітку та одразу налаштувати розклад, за яким буде працювати це регламентне завдання. Після цього, регламентне завдання одразу за вказаним нами розкладом буде створювати/перепроводити документ Розрахунок собівартості товарів та оновлювати попередню собівартість в оперативному режимі по всіх організаціях.
Собівартість товарів розраховується з наступною деталізацією: організація, склад, номенклатура та характеристики номенклатури. В тому випадку, якщо торгове підприємство використовує передачу товарів між організаціями, то при проведенні документу Розрахунок собівартості товарів розраховується собівартість по підприємству в цілому (управлінська собівартість) та собівартість по кожній організації (бухгалтерська собівартість)
Розрахунок управлінської собівартості (собівартості по підприємству в цілому) базується на ціні постачальника, незалежно від того, на яку організацію товар надійшов, від якої з організацій був реалізований та по якій ціні була оформлена передача товару між організаціями. Собівартість по підприємству в цілому фіксується в валюті управлінського обліку. Управлінська собівартість по підприємству в цілому фіксується як з урахуванням ПДВ, так і без врахування ПДВ.
Розрахунок собівартості по кожній конкретній організації торгового підприємства (бухгалтерська собівартість) в свою чергу враховує передачі товарів між організаціями. Собівартість по кожній організації фіксується в валюті бухгалтерського обліку та без врахування ПДВ.