Виробництво. Накопичення витрат і випуск продукції в конфігурації БДУ 2,0
На умовному прикладі випуску готової продукції: меблі, по підприємству, платника ПДВ, з автоматичним закриттям переділів, шляхом списання запасів ФІФО і специфікацією вироби (за нормою матеріалів на виготовлення) – простежимо порядок дій від закупи матеріалів до випуску продукції.
Попередньо необхідно опціонально, в настройках параметрів обліку (закладка Виробництво) задати планову собівартість (для авто заповнення в док-т при випуску), заповнення ціни якої, задається в установці цін номенклатури (розділ Склад).
Надходження сировини (матеріалу) на склад оформляється документом «Надходження товарів і послуг» або «Авансовий звіт».
На вкладці Товари, док-та ПТУ, вноситься перелік матеріалів, а на вкладці Послуги – вносяться суми послуг сторонніх організацій, які повинні бути включені в собівартість готової продукції.
Накопичення витрат проводиться за місцями виникнення: підрозділам, об’єктами калькулювання, номенклатурними групами і статтями витрат.
Передача матеріалів у виробництво відображається одним із способів:
– документом «Вимога накладна» або документом «Звіт виробництва за зміну», з одночасним списанням при випуску, на вкладці матеріали.
У шапці документа вказується склад, з якого відбувається списання матеріалів у виробництво, згідно внесених норм в специфікації. При установці прапора «Списати матеріали» додається закладка «Матеріали», в якій перераховується сировина, напівфабрикати передані у виробництво. Вказується: одиниця виміру, кількість, рахунок бух.учета і повна аналітика.
При списанні на прямі витрати 231 – необхідно заповнити аналітичний облік: підрозділ, номенклатурну групу і статтю витрат.
При списанні на непрямі витрати (91) – аналітичний порядок інший.
На вкладці «Продукція» перераховуються готові вироби, в кількості випуску, плановою собівартістю і специфікація. Норми в специфікації задаються на одну одиницю, які збільшуються на кількість випуску.
При проведенні документа «Звіт виробництва за зміну» формуються не тільки проводки по бух. рахунках, а й регістр “Випуск продукції і послуг в планових цінах”.
Проаналізувавши звіт ОСВ 231 в розрізі: підрозділи, номенклатурних груп, і статей витрат обороти по ДТ – мають фактичні витрати, по Кт – по планової собівартості.
Для розрахунку фактичної собівартості необхідно виконати регламентне дію:
«Розрахунок і коригування собівартості продукції (послуг)» в док-ті «Закриття місяця» _меню Операції. У переформувати ОСВ 231 планова собівартість відкоригувалася до фактичної.
З док-та «Закриття місяця» можна сформувати довідку-розрахунок “Калькуляція собівартості”. Звіт надає докладні дані по витратах і собівартості одиниці випуску