Облік майна (основних засобів) в конфігурації Управління невеликою фірмою
Конфігурація Управління невеликою фірмою дає змогу вести облік майна в управлінському обліку подібно обліку необоротних активів в інших конфігураціях. Під майном маються на увазі будинки, споруди, майнові комплекси, транспортні засоби, обладнання, інвентар та ін. Аналогом картки основного засобу в УНФ виступає картка довіднику Майно, яка містить базову інформацію про актив:
Перед введенням майна в експлуатацію заповнюється картка активу – вказується найменування, інвентарний № генерується програмою самостійно, обирається група (папка в довіднику), тип активу (ОЗ чи НА) та спосіб нарахування амортизації. В даній конфігурації передбачено два способи нарахування амортизації – Лінійний та Пропорційно обсягу продукції. Далі вказується початкова вартість, ознака податкового обліку, також є змога вказати дату оплати та дату реєстрації. При обранні способу Пропорційно обсягу продукції також вказується одиниці виміру в яких вимірюватиметься обсяг виготовленої продукції.
Для того, щоб мати змогу ввести в експлуатацію майно, воно має бути оприбутковане на відповідний склад. Це можна зробити документом Прибуткова накладна. При оприбуткуванні майна використовується довідник Номенклатура, а при введенні в експлуатаціє – довідник Майно.
Для введення майна в експлуатацію використовується документ Прийняття до обліку:
На першій вкладці «Дані про об’єкт вкладень» вказуємо номенклатуру (інвестицію), яка буде переводитись до складу майна (вводитись в експлуатацію), її кількість та одиниці виміру. На вкладці «Майно» заповнюємо об’єкт з довідника Майно, вказуємо вартість, спосіб амортизації, термін використання, ознаку нарахування амортизації (також є змога розпочати нарахування амортизації в поточному місяці), рахунок витрат, підрозділ та напрямок діяльності. Окрім того, у шапці документу обов’язково потрібно вказати організацію та склад.
Якщо введений в експлуатацію актив має спосіб амортизації Пропорційно обсягу продукції, то перед нарахуванням амортизації за період необхідно створити документ Вироблення майна:
В документі вказується кількість виробленої продукції за допомогою даного активу.
Для нарахування амортизації використовується документ «Амортизація майна»:
Для зміни строку корисного використання майна, вартості майна, підрозділу, рахунку обліку витрат а також напрямку діяльності та обсягу вироблення продукції використовується документ Зміна параметрів:
Вибуття майна на підприємстві можна оформити шляхом Продажу або Списання майна.
У випадку коли нам необхідно продати актив, створюємо документ Продаж майна:
За допомогою кнопки Розрахувати можна заповнити автоматично початкову та залишкову вартість майна та накопичену амортизацію. Також в документі заповнюємо суму реалізації та ПДВ, оскільки даний документ водночас списує з балансу майно, відносить на витрати недонараховану амортизацію (якщо така є) та проводить реалізацію активу контрагенту.
Коли майно списується з балансу з певних причин, то для відображення цієї операції створюється документ Списання майна:
За допомогою кнопки Розрахувати заповнюються початкова та залишкова вартість об’єкту та накопичена амортизація. При проведені документу списується з балансу майно та відносить на витрати сума недонарахованої амортизації, якщо така є.