Використання різних одиниць виміру номенклатури та документа «комплектація номенклатури» (BAS Бухгалтерія, BAS Бухгалтерія КОРП).
Багато товарів можуть купуватися і продаватися в різних одиницях виміру,наприклад, може бути штучно або упаковками по кілька штук. Бухгалтеру необхідно мати можливість обліку номенклатури в різних одиницях виміру і при необхідності перефасовки товару.
Програма передбачає два варіанти:
– Введення різних одиниць виміру для однієї номенклатури.
– Використання окремих номенклатур та документа «Комплектація номенклатури».
Розглянемо, як використовувати різні одиниці виміру для однієї номенклатури.
Припустимо, що здійснюється продаж простих олівців, які знаходяться на складі в пачках і поштучно.
У картці номенклатури додаємо до базової одиниці виміру-«штуки»-ще одну –«пакув 10 шт»-по кн.Додати:
У колонці вказуємо, скільки штук міститься в даній пачці.Проставлений коефіцієнт-10, тобто в 1 пачці 10 шт олівців.
Прихід даної номенклатури відобразимо документом «Надходження товарів і послуг»; було придбано 5 пачок по 10 шт і 20 штук поштучно.
Подивимося, яка кількість олівців на складі за звітом ОСВ за рахунком 281. Звіт формується в базових одиницях виміру, це – “штуки”. Оскільки для одиниці виміру «пакув» був вказаний коефіцієнт кількості в ній штук, то програма зробила перерахунок в базову одиницю і вивела в звіт 70 штук:50 штук-по одиниці виміру «пакув 10 шт» і 20 штук поштучно.
У програмі можна вести облік, створюючи в картці номенклатури різні одиниці виміру, із зазначенням,при необхідності, коефіцієнта.
У табличній частині будь-якого товарного документа є колонка «Одиниця», в якій можна вибирати одиницю виміру товару в конкретному випадку.
Також різні одиниці виміру можна використовувати при відображенні реалізації товару документом Реалізація товарів і послуг:
Залишки товару після реалізації:
При цьому способі номенклатура у звітах відображається в базовій одиниці виміру, якщо, наприклад, придбано як пачка, у звіті буде зазначено в штуках.
Тепер розглянемо спосіб створення окремих номенклатур з різними одиницями виміру.Наприклад,олівці купуються поштучно і пачками по 10 шт. В спр.Номенклатура створюються дві картки. Для однієї номенклатурної позиції базова одиниця- «штука», для іншої – «пакув 10 шт».
В ОСВ за рахунком 281 відіб’ється кожна позиція окремим рядком:
Реалізуємо олівці;створюємо документ реалізація товарів і послуг:
При використанні різних номенклатурних позицій немає можливості продавати поштучно (і навпаки),наприклад, куплене пакуванням, якщо куплено 10 олівців поштучно,то упаковкою їх продаж не відобразити. У такій ситуації товар переводиться з однієї одиниці виміру в іншу. Для цього в програмі використовується документ – «Комплектація номенклатури”. Знаходиться він в меню «Склад».
Припустимо, треба продати поштучно олівці простi.НВ в кількості 70 шт.Такої поштучної кількості на складі немає,є ці олівці,придбані пачками.Треба перетворити з одиниці виміру «пакув 10 шт»в «штуки».
Залишки товару на складі до комплектації:
Створюємо документ «Комплектація номенклатури”. Документ має 2 види операції: Комплектація і Розукомплектація. У нашому прикладі потрібна розукомплектація, щоб з одиниці виміру «пакув 10 шт» отримати «штуки».
При проведенні документа програма списує зі складу пачки і приходуе номенклатуру поштучно (в штуках).
Залишки на складі після проведення документа «Комплектація номенклатури»:
Тепер можна оформляти реалізацію.оскільки залишок олівців в штуках відповідає продаваному кількості.
За допомогою документа «Комплектація номенклатури ” можна створювати комплекти,набори. Наприклад, треба зібрати і реалізувати 5 наборів олівців.
Формуємо документ комплектації з видом операції «Комплектація”. У вікно “Комплект” додаємо створений елемент номенклатури:
У документі вказуємо кількість наборів і заповнюємо складовими:
Зі звіту ОСВ за рахунком 281 видно, що сформувалося потрібну кількість наборів, а штучні олівці списалися:
В даному варіанті завжди можна подивитися, яка кількість товару зберігається на складі в кожній одиниці виміру окремо,але необхідно відображення кожної операції перефасовки товару у вигляді окремого документа комплектації.